تاثیر موسیقی بر جسم و ذهن

من بسیار دوست دار موسیقی ام، و هنگام کار موسیقی زیاد گوش می دهم، ولی هیچ گونه نظری ندارم مبنی بر اینکه موسیقی چگونه  بر جسم و ذهن ما اثر می گذارد. بدلیل اینکه موسیقی بخش اعظم زندگی ما را در بر می گیرد، جذاب و سودمند است و برخی از روش هایی که باعث می شود ما نسبت به موسیقی واکنش نشان دهیم نظری بیافکنیم، حتی اگر از درک آن عاجز باشیم. (کوپ)

بدون موسیقی، زندگی یک اشتباه است. ( فردریش نیچه )

در واقع موسیقی بخش های مختلف مغز را تحت تاثیر می گذارد، همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید، بنابر یک نگاه اجمالی در این مقوله امکان پذیر است ولی ما در این مقاله تلاش می کنیم نگاهی عمیق تر به تاثیر موسیقی بر جسم و ذهن داشته باشیم.

تاثیر موسیقی بر جسم

۱. موسیقی شاد و غمگین به ما کمک می کند تا حالت های مختلف چهره ها را در یابیم. لازم است بدانیم این یک موضوع انتزاعی نیست که با  انتخاب یک قطعه شاد یا غمگین از موسیقی بتوان نشان داد احساس ما چگونه شگل می گیرد. در واقع، مغز ما دقیقا بطور متفاوتی در قبال موسیقی شاد و غمگین واکنش نشان می دهد.

حتی یک قطه کوچک از موسیقی شاد یا غمگین می تواند بر ما اثر بگذارد. یک تحقیق نشان می دهد پس از شنیدن یک قطعه کوچک موسیقی، شرکت کنندگان با توجه به تن موسیقی که می شوند، حالت واقعی از شادی و ناراحتی بروز می دهند. این وضعیت همراه با دیگر حالات چهره می باشد.

موارد واقعا جذاب دیگری در خصوص تاثیر موسیقی بر جسم و ذهن ما وجود دارد. بطور مثال، دو نوع از احساسات در ارتباط با موسیقی وجود دارد:

۱. احساسات خود آگاه

۲. احساسات ناخود آگاه

این بدین معنی است که بعضی وقتها ما حالات قطعه ای از یک موسیقی را درک می کنیم بدون اینکه آنها را واقعا حس کرده باشیم، و این موضوع بیان گر این حقیقت است که چرا برخی از ما هنگام گوش دادن به موسیقی غمگین بجای اینکه ناراحت بشویم از آن لذت می بریم.

درست عکس موقعیت هایی که در زندگی حقیقی حادث می شود، ما انسانها به هنگام گوش دادن به موسیقی متوجه خطر و تهدید واقعی نمی شویم، به همین دلیل ما میتوانیم حالات مربوط به موسیقی را دریابیم بدون اینکه حقیقتا آن را احساس کرده باشیم، درست شبیه احساس  دلشوره

این مقاله ادامه دارد. این مقاله در ادامه سلسله مقالات تاثیر موسیقی بر جسم و ذهن می باشد

نویسنده:بلا بث کوپر

مترجم: سامان شایگان

1 پاسخ دادن

بازتاب‌ها و دنبالک‌ها

  1. […] فقر کلامی: آواز فردی و گروهی، بحث و گفتگو پیرامون آن کمبود اراده، فقدان احساس و انگیزه: حرکات موزون فردی و گروهی، بداهه […]

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.