به موسیقی گوش دهید، موسیقی هنگام مطالعه یا کار به شما آرامش می دهد.

به موسیقی گوش دهید چون، موسیقی می تواند احساس خوشایند را افزایش دهد، شما را خرسند سازد و همچنین سلامتی را افزایش دهد. اگرچه همه می دانند موسیقی می تواند روحیه شما را به شدت بالا ببرد، اما تحقیقات جدید نشان می دهد، موسیقی تغییرات شگرفی بر جسم انسان نیز می گذارد. موسیقی در زمان شنیدن، بر سیستم اعصاب غیر ارادی که مسئول کنترل فشار خون و ضربان قلب است، اثر می کند. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ با ۱۵۰۰ شرکت کننده انجام گرفت نشان داده شد، موسیقی به کاهش فشار خون، بهبود عملکرد ضربان قلب و کاهش اضطراب در بیماران قلبی منجر می شود.

برای اولین بار در دانشگاه میسوری در تحقیق دیگری به اثبات رسید:

موسیقی شاد می تواند تاثیر مثبتی در سلامتی و شادکامی ما داشته باشد.

دکتر یونا فرگوسن همچنین اضافه کرد: افراد با گوش دادن به موسیقی شاد، در بدست آوردن حال خوب و همچنین شرایط مثبت روانی موفق بوده اند. ایشان اظهار داشت، شادی کسانی که در ساخت یک آهنگ شرکت داشتند به شدت افزایش یافته و کیفیت روابط آنها با دیگران بهتر و خوشایند تر شده است.

در سال 2013  طی یک تحقیق برروی هزار نفر دانش آموز که در کلاس خوانندگی شرکت کرده بودند نشان داد، میزان رضایتمندی آنها در اکثر زمینه ها در مدرسه افزایش یافته است. محقق این موضوع اعلام کرد، رضایتمندی به دلیل همگامی و همراه بودن دانش آموزان با همدیگر در کلاسهای خوانندگی بوده که باعث شده افراد همدیگر را بیشتر از سابق دوست داشته باشند.

موارد ذیل را امتحان کنید تا احساس خوب داشته باشید.

  1. هر روز به موسیقی گوش دهید. گوش دادن به موسیقی فقط برای 25 دقیقه به مدت 10 روز باعث جلوگیری از کمر درد شده و خواب شما بهتر خواهد شد. سعی کنید گوش دادن به موسیقی را در صورت امکان بیشتر از 10 روز ادامه دهید.
  2. هنگام فعالیت فیزیکی به موسیقی گوش دهید. محققان در ویرجینیای آمریکا بیان داشتند گوش دادن به موسیقی در هنگام کار و تمرین باعث افزایش دقت و سرخوشی شده که در نتیجه شما را از احساس ناخوشایند (Andorphins)ترشح آندروفین در خلال تمرین یا کار نجات میدهد.
  3. موسیقی گوش دهید تا حال شما بهتر شود. موسیقی کلاسیک مانند قطعه ای از موزارت یا بتهون میتواند از درد عضلات بکاهد. محققان معتقدند بهترین موسیقی که میتواند منجر به افزایش انرژی به هنگام کار و فعالیت شود موسیقی و رقص (hiphop) می باشد.
  4. به یک گروه کر ملحق شوید. کارشناسان دریافته اند اگر ما به صورت فعال درگیر موسیقی بشویم یعنی موسیقی را احساس کنیم تا اینکه به راحتی از کنار آن بگذریم می تواند هیجان فزاینده ای به ما بدهد و باعث بهبود احساسات و احوال ما بشود.

فور گرد (forgeard) در تحقیقی در سال ۲۰۰۸ اظهار داشت:

اگر شما در انتشار یک گزارش به مشکل برخوردید، یا اگر درگیر مراحل پایانی یک مقاله هستید، با گوش دادن به موسیقی می توانید ذهن خود را قوی تر و پویاتر کرده تا بر مشکلات فائق بیایید.

همچنین ایشان اضافه کردند یک مطالعه بر روی بچه های ۸ تا ۱۱ ساله نشان می دهد، آنهایی که کلاس موسیقی منظم داشته اند، در مقایسه با آنهایی که آموزش موسیقیایی ندیده اند از هوش کلامی (Verbal IQ) و قابلیت های بصری بالاتری برخوردارند.

مترجم: سامان شایگان
کارشناس ارشد مترجمی زبان انگلیسی

منبع:  psychologies

 

3 پاسخ

بازتاب‌ها و دنبالک‌ها

  1. […] بسیار دوست دار موسیقی ام، و هنگام کار موسیقی زیاد گوش می دهم، ولی هیچ گونه نظری ندارم مبنی بر اینکه موسیقی چگونه  […]

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.