موسیقی شنیدن دو اصل مهم دارد و آن دو اصل:

“درست موسیقی شنیدن ” و ” موسیقی درست شنیدن “است.

موسیقی شنیدن رکن های زیادی دارد اما یکی از رکن های مهم آن مکان و محل شنیدن موسیقی است. فضای شنیدن موسیقی درست مثل روحیه و حال و هوای شما بسیار مهم است، چه بسا موسیقی های خیلی خوبی که چون در جای بد شنیدیم متوجه زیبایی و اهمیت آنها نشدیم و یا موسیقی های خیلی خوبی که با حال بد آنها را شنیدیدم و به ارزش آنها پی نبردیم.

بعضی موسیقی ها را اگر در طبیعت گوش کنید لذت آنها چند برابر می شود، بعضی ها را باید در کافه یا باشگاه شنید و بعضی را در ماشین یا کنار دریا یا روی دوچرخه. بعضی موسیقی ها گویی برای نیمه شب ساخته شده اند و بعضی خوراک صبحند.

بعضی موسیقی ها را تنها باید شنید و بعضی را دو نفره و بعضی را در جمع. بعضی موسیقی ها اصلا خوراک آشپزخانه و شنیده شدن در حمام هستند و بعضی ها هنگام خواب هستند.

ولی ما ایرانی ها به دلیل محدودیت ها، معمولا همه موسیقی ها را در یک جا و محل مثل جایی که کامپیوتر هست یا در اتاق نشیمن گوش می کنیم. یکی از دلایلی که ایرانی ها به ندرت شنونده جدی موسیقی هستند و روزانه به شنیدن چند آهنگ بسنده می کنند همین است. شاید ما هنوز فرهنگ موسیقی شنیدن نداریم، چون نه درست موسیقی گوش می کنیم و نه موسیقی درست گوش می کنیم. برای موسیقی خوب شنیدن نیاز به شناختن موسیقیدان ها داریم.

چرا باید گروه های بزرگ موسیقی را بشناسم ؟

نکته اول و شاید روشن آن این است که از موسیقی آنها لذت ببریم و دوم اینکه درست نیست که یک انسان مدرن و با سواد چند نقاش بزرگ و چند اثر از آنها را نشناسد! بتهوون و موتسارت و باخ را نشناسد، خالقی، صبا و وزیری و …. را نشناسد و حتی چند اثر از آنها را نشنیده باشد! نداند بزرگان تفکر تاریخ مثل بودا و افلاطون و ارسطو و کنفوسیوس و زرتشت در چند خط چه گفته اند! چند شعر از بزرگان شعر کشور خود را بلد نباشد! نداند که موسیقی چگونه آغاز شد و بزرگان موسیقی روزگار خود را نشناسد و نداند سبک آنها چیست و چطور اینقدر موفق بوده اند.

داشتن اطلاعات عمومی مخصوصا در زمینه هنر یکی از بدیهیات با سواد بودن در روزگار ماست.

حتما شنیده اید که می گویند مدرک درک نمی آورد . چیزی که درک می آورد یا لازمه فهمیده بودن است داشتن اطلاعات و آگاهی از جهان است. مثلا اگر شما اطلاعات کافی و درستی از موسیقی دارید پس می توانید به درکی درست از موسیقی برسید و اگر اطلاعات درستی از مقوله هنر ندارید قادر به درک هنر نیز نخواهید بود.

اگر انسانی مدرن هستید و در تعامل با جهان امروز، چاره ای ندارید که شخصیت های مهم هنر و تفکر و علم را بشناسید و شناختن هنرمندان مهم موسیقی زمینه را برای فهم بهتر ما از این هنر هموار می کند. کاری که ما در این چند سال کرده ایم آشنا کردن مخاطب فارسی زبان با هنرمندان مهم موسیقی است که تقریبا مطلب قابل اعتنایی از آنها در محیط مجازی به چشم نمی خورد.

2 پاسخ

بازتاب‌ها و دنبالک‌ها

  1. […] به عنوان انسان رسوخ کرده است، گرچه هر کسی از شنیدن یک موسیقی خوب لذت می برد اما هیچ کدام از ما آنچه که دنیا آن را […]

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.