حنجره و نکاتی در مورد آناتومی و فیزیولوژی هنگام خوانندگی:

هنگام خوانندگی تمامی اندام های صورت که به صورت تخصصی ( ماسک ) گفته می شود کاربرد خود را آغاز می کنند.

از جمله: حلق، زبان، نیزو فارنکس ( قسمت نرم کام )، اروفارنکس ( زبان کوچک، لوزه ها )، هایپوفارنکس ( غضروف پوشش حنجره )، دندانها، حفره ی دهان، تارهای صوتی ( تولید کننده ی صدا )، بینی،‌حنجره ( جعبه ی صدا )

بهداشت حنجره:

حنجره

همانطور که گفتم تارهای صوتی مسئول ایجاد و تولید صدا هستند و این امر احتیاج به مراقبت دارد.
تارهای صوتی دارای بافتهای نازک و لطیفی هستند که اگر به مدت زیاد از آنها کار کشیده شود دارای آسیبهای خطرناکی از جمله ( ندول، تورم، سرخی و غیره ) می شوند و بعضی از این آسیبها به خوب شدن پایان نمی یابد. پس قبل از استفاده از تارهای صوتی حتما باید تمرین وارم آپ ( گرم کردن صدا ) انجام شود.

مواردیی که باید برای مراقبت از حنجره رعایت کرد:

  • دوری از هرگونه مواد مخدر، در کل منظور دود است. چون هرگونه دودی، تارهای صوتی را ضخیم و خشن بار می آورد و این امر باعث می شود تا، تارهای صوتی خوب گستره های صدای خود را پیدا نکنند و به ندول های بدخیم منجر شود.
  • استفاده از هرگونه نوشیدنی الکلی و نوشیدنی های سرد، زیرا نوشیدنی های الکلی و خنک باعث می شود که نرم کام، خشک و سخت شود، در این صورت خواندن خواننده عملی دشوار می شود و تارهای صوتی به سختی کار می کنند.
  • دوری از هرگونه غذاهای چرب و فست فود به خصوص شبها قبل از خواب که اگر صرف شد حتما بعدش لیمو خورده شود تا چربی ها روی صدا باقی نماند.
  • پرهیز از هرگونه داد و فریاد زدن مخصوصا در مکانهای شلوغ که صداها به گوش نمی رسد، با صدای بلند صحبت کردن
  • پرهیز از پچ پچ کردن، زیرا آن هنگام تارهای صوتی تلاش برای این دارند که آزاد باشند اما با این کار گرفتگی به سراغ آنها می آید.
  • ریفلاکس معده، این مورد خیلی امری مهم می باشد و باید حتما مراقبت کرد از این موردی که معده سالم باشد و اسید خود را به حنجره تقدیم نکند. زمانی ریفلاکس معده بر می گردد که لبنیات زیاد خورده شده باشد یا معده ترش کند، این هنگام هست که اسید معده، تارهای صوتی را می سوزاند.

اینها مواردی بودند که برای بهداشت حنجره ی یک خواننده حتما باید رعایت شود.

 

نویسنده: رسول فهندژ ، مدرس آواز پاپ در شیراز و مدرس سلفژ در شیراز –  آموزشگاه موسیقی چاووشآموزشگاه موسیقی در شیراز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *